Un număr de 1.591 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate, faţă de ultima raportare, în urma testelor efectuate la nivel naţional, informează, luni, Grupul de Comunicare Strategică (GCS), citat de Agerpres.
Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează GCS.
Până duminică, pe teritoriul României au fost confirmate 137.491 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. Un număr de 108.526 de persoane au fost declarate vindecate.
Potrivit sursei citate, până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 2.516.746 de teste privind infecţia cu SARS-CoV-2. Dintre acestea, 6.537 au fost efectuate în ultimele 24 de ore – 4.454 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 2.083 la cerere.
Încă 45 de persoane cu COVID-19 au murit
Alte 45 de persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul total al deceselor în România ajungând la 5.048, informează, luni, Grupul de Comunicare Strategică.
Potrivit sursei citate, este vorba despre 27 de bărbaţi şi 18 femei, internaţi în spitalele din Bihor, Bistriţa-Năsăud, Brăila, Buzău, Caraş-Severin, Cluj, Constanţa, Dâmboviţa, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iaşi, Maramureş, Mehedinţi, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Timiş, Tulcea, Vrancea şi municipiul Bucureşti.
Dintre acestea, două decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40 – 49 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 60 – 69 ani, 18 de decese la categoria de vârstă 70 – 79 ani şi 20 decese la categoria de peste 80 de ani.
Conform GCS, 42 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienţi care au prezentat comorbidităţi, iar trei pacienţi nu au prezentat comorbidităţi.
Cele mai multe cazuri nou confirmate de coronavirus – în Bucureşti, Iaşi, Cluj, Neamţ
Municipiul Bucureşti – 562 şi judeţele Iaşi – 116, Cluj – 83, Neamţ – 69, Galaţi – 65 şi Prahova – 59 sunt zonele cu cele mai multe cazuri nou confirmate de coronavirus faţă de ultima raportare, informează, luni, Grupul de Comunicare Strategică.
Cele mai puţine cazuri s-au înregistrat în judeţele Covasna – 2, Olt – 2, Ialomiţa – 4 şi Tulcea – 8.
Nu au fost raportate datele din judeţele Bistriţa-Năsăud, Caraş-Severin şi Satu Mare.
De asemenea, în judeţul Sălaj a fost rectificat cu unu numărul total de cazuri.
Distribuţia pe judeţe a cazurilor noi, înregistrate în ultimele 24 de ore, este următoarea:
* Alba – 27
* Arad – 12
* Argeş – 14
* Bacău – 38
* Bihor – 19
* Bistriţa-Năsăud –
* Botoşani – 18
* Braşov – 42
* Brăila – 23
* Buzău – 12
* Caraş-Severin –
* Călăraşi – 12
* Cluj – 83
* Constanţa – 29
* Covasna – 2
* Dâmboviţa – 30
* Dolj – 36
* Galaţi – 65
* Giurgiu – 17
* Gorj – 17
* Harghita – 10
* Hunedoara – 11
* Ialomiţa – 4
* Iaşi – 116
* Ilfov – 44
* Maramureş – 23
* Mehedinţi – 7
* Mureş – 33
* Neamţ – 69
* Olt – 2
* Prahova – 59
* Satu Mare –
* Sălaj – (-1)
* Sibiu – 12
* Suceava – 14
* Teleorman – 19
* Timiş – 24
* Tulcea – 8
* Vaslui – 29
* Vâlcea – 39
* Vrancea – 11
* Bucureşti – 562
Un număr de 1.591 de cazuri noi persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate, faţă de ultima raportare, în urma testelor efectuate la nivel naţional.