Mai multe maşini de poliţie au fost incendiate în timpul demonstraţiilor împotriva summitului G20 ce a început vineri în Hamburg, potrivit poliţiei germane, citate de The Local.
Unul dintre cele două marşuri ce au fost permise de autorităţi a fost blocat de poliţie pentru că participanţii la acesta purtau măşti. Poliţia a reamintit astfel prin intermediul platformei de socializare Twitter că purtarea măştilor la proteste contravine legii germane în privinţa participării la demonstraţii, relatează Mediafax.
Conform poliţiei, protestatari mascaţi ar fi avariat maşini şi ar fi spart mai multe fereste ale unor bănci şi tribunale din cartierul Altona.
Poliţia a transmis că cel puţin şase ofiţeri de poliţie au fost răniţi în timpul ciocnirilor violente, în vreme ce presa internaţională a vehiculat că cel puţin 76 de protestatari ar fi fost răniţi.
Localnicii oraşului german Hamburg au acuzat poliţia de folosirea unor tactici brutale pentru a dispersa protestatarii, zeci de protestatari fiind apoi reţinuţi.
În cursul protestelor de vineri, poliţia a folosit din nou tunuri de apă asupra protestatarilor, care de data aceasta au avut asupra lor pelerine şi umbrele.
Conform unei postări de pe Twitter, poliţia ar fi folosit spray cu piper asupra a cel puţin unui protestatar.
Early morning in Hamburg as the G20 summit gets under way https://t.co/Xl83INF8ME pic.twitter.com/KE3GuWEf56
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 7, 2017