Ce este și cum apare DEPRESIA DE PRIMĂVARĂ

Chiar dacă e frumos afară şi vremea caldă te îmbie să îţi faci de cap, te simţi sleit şi apatic? E clar, te-a cuprins şi pe tine depresia de primăvară. Cel puţin aşa susţin psihologii britanici starea de anxietate care afectează peste 23% din populaţia planetei între lunile aprilie şi mai în fiecare an.

Conform specialistei Caroline Foran, schimbarea garderobei, lungirea zilei, modificarea regimului alimentar şi scurtarea programului de somn ne dau sentimentul că suntem mai slabi, mai expuşi pericolelor.

La pachet cu aceste gânduri care ne storc de energie de-a lungul zilei, mai apare şi sentimentul de nesiguranţă în ceea ce facem, inclusiv în lucrurile pe care le facem de mult timp.

Conform unui studiu realizat de-a lungul a 10 ani, 30.000 de adulţi din SUA au ajuns să sufere de anxietate cronică după un puseu depresiv de primăvară.

18% dintre aceştia au dezvoltat fobii şi complexe de care s-au vindecat greu după mai multe tratamente psihologice.

Conform specialiştilor britanici, depresia de primăvară apare inclusiv pe fondul unor carenţe de minerale şi vitamine din organism.

Sursa: click.ro

Vezi și

Cel puțin zece nitrozamine periculoase pentru sănătate, detectate în alimentele pe care le consumăm zilnic

Prezenţa în alimentele consumate zilnic a cel puţin zece nitrozamine, compuşi care se pot forma …