Fiecare kilogram în plus obligă organismul la eforturi incredibile. Iată un exemplu care vă trimite direct pe cântar

Fiecare kilogram luat în plus are nu doar consecințe estetice pentru silueta unui om, ci și efecte negative asupra activității sale cardiovasculare, deoarece, după cum afirmă o echipă de experți canadieni, aceasta determină organismul uman la crearea a circa 22 de kilometri de noi vase de sânge.

Fără coroborarea cu alte date, chiar și acest singur fapt este suficient pentru a afirma că obezitatea și bolile de inimă merg mână în mâna, susțin ei.

Cele mai multe vase sangvine din corpul uman nu sunt vene sau artere mari, ci niște capilare subțiri, care ca niște plase străbat toate organele și țesuturile umane. Acestea există și în țesutul adipos, astfel încât fiecare kilogram în plus determină organismul să dezvolte noi vase de sânge pentru alimentarea tuturor celulelor cu oxigen.

Cu cât sunt mai multe vase, cu atât este mai mare sarcina exercitată pe inimă, aceasta fiind în situația de a pompa sânge în nouă rețea sanguină.

Procesul este însă reversibil, susțin cercetătorii. În cazul în care pierdeți din greutate, organismul elimină vasele sangvine devenite inutile. Deci scăderea în greutate, chiar și cu câteva kilograme, va îmbunătăți activitatea inimii și pe ansamblu starea de sănătate a unei persoane.

sursa: AGERPRES

Vezi și

Cât de periculoase sunt parfumul, oja şi machiajul pentru sănătatea copiilor

Un studiu a dezvăluit că bebeluşii şi copiii sunt expuşi în mod regulat la produse …